Dywany

Dywany

Dywany można podzielić na różne kategorie. Są zatem dywany tkane, igiełkowe i wiązane, klasyfikowane według metody produkcji; strzyżone, boucle i o włosiu skręconym (określenia odnoszące się do typu runa); wreszcie – w zależności od rodzaju podłoża – są dywany o podłożu jutowym i piankowym.

Standardowe dywany runowe mogą występować w odmianach tkanych (określanych precyzyjniej nazwami krosien, na których powstają, np. Axminster czy Wilton) i tańszych igłowych. Runo jest krótko strzyżone.

Dywany typu boucle mają runo nie strzyżone, czyli pełne pętelek. Istnieją także dywany reliefowe, tkane lub igłowe, w których naprzemiennie występuje runo strzyżone i boucle. Są to dywany bardzo atrakcyjne, niemniej trudno je się odkurza.
W dywanach .wełnianych tkanych włosie wplecione jest w podłoże, mocno naciągnięte i nie strzyżone, dzięki czemu powstaje bardzo trwałe runo. Włosie dywanów o runie skręcanym jest przed utkaniem dywanu skręcone, w efekcie czego powstaje runo bardzo sprężyste i wyjątkowo trwałe. Runo welurowe jest bardzo gęste i gładkie, po przystrzyżeniu ma niezwykle luksusową fakturę i wyraźnie układa się na jedną stronę.
Po przejściu widać na nim ślady stóp.
Dywany o długim włosiu (2,5 cm) są bardzo drogie i trudne w utrzymaniu, ze względu na ciągłą konieczność czesania i czyszczenia przydeptanego włosia. Dywany berberyjskie mają gęstą fakturę typu boucle i są produkowane z nie farbowanej wełny owczej.
Dywany na podłożu piankowym to najczęściej dywany igłowe podklejone warstwą gąbki. Układa się je łatwiej niż dywany podklejone tkaniną jutową, są jednak od nich mniej wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *