Narzędzia i sprzęt – Cyklinowanie podłogi drewnianej

Wycyklinowana, polakierowana i wypolerowana podłoga z desek dodaje pomieszczeniu ciepła i subtelnej elegancji. Jest ona wyjątkowo wytrzymała, doskonale się więc nadaje do salonów, korytarzy, przedpokojów i innych, częściej używanych pomieszczeń.

Podłogi drewniane utrzymuje się w czystości regularnie je zmywając i pastując. Jeśli lakier ulegnie wytarciu, usuń z podłogi jego resztki delikatną wełną stalową namoczoną w benzynie lakowej i ponownie polakieruj. Drobne rysy można zatuszować polerując uszkodzone miejsce szmatką zamoczoną w parafinie. Większe rysy można wypełnić środkami używanymi do renowacji mebli. Jeśli to nie pomaga, trzeba okolicę ubytku zeszlifować i ponownie polakierować. Pamiętaj o systematycznym zamiataniu podłogi, usuwając w ten sposób mogące ją zarysować pyłki.

Narzędzia i sprzęt
Podstawowym urządzeniem do cyklinowania podłóg drewnianych jest profesjonalna cykliniarka do podłóg. Pozwoli ci ona wycyklinować główną część powierzchni podłogi. Potrzebna ci będzie także mniejsza maszyna do wyrównania brzegów. Maszyny obu typów można wypożyczyć w specjalistycznym warsztacie, tam też zaopatrzysz się w materiały ścierne. W ciągu jednego dnia można wycyklinować podłogę dużego pokoju. Potrzebna ci będzie także maska przeciwpyłowa, punktak i młotek, obcęgi do wyciągania gwoździ i pinezek oraz ręczna cyklina do narożników.

Cykliniarka do podłóg
Maszyna ta wyposażona jest w duży obrotowy bęben z papierem ściernym, napędzany silnikiem elektrycznym o dużej mocy. Maszyna zasysa większość pyłu do płóciennej torby.
Bęben ma szerokość 20 lub 30 cm. Mniejszy model jest poręczniejszy i nadaje się do cyklinowanie większości pomieszczeń. Jeśli podłoga jest jeszcze w dość dobrym stanie, powinieneś zacząć od nałożenia papieru ściernego o średniej grubości ziarnie, a do wykończenia użyć papieru 0 drobniejszym uziarnieniu. Papier gruboziarnisty służy do wygładzania bardzo nierównych powierzchni.
Jeśli podłogę pokrywa grubsza warstwa lakieru i wosku, musisz nawinąć na bęben jeszcze grubszy, specjalny papier.

Maszyna do cyklinowania ręcznego
Opisana obok maszyna jest zbyt duża, by mogła wszędzie dotrzeć, toteż do wykończenia krawędzi przy ścianach użyj elektrycznej cykliniarki ręcznej, najlepiej bębnowej, ponieważ nie zostawia na powierzchni okrągłych śladów. Jeśli korzystasz z maszyny obrotowej, uważaj, by nie wyżłobić w podłodze zagłębienia. Oba typy maszyn powinny być wyposażone w worek na pył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *