Wymiana listwy przypodłogowej

Wymiana listwy przypodłogowej

Jeśli zajdzie konieczność wymiany listwy przypodłogowej, musisz zastosować tę samą metodę, jaką posłużono się przy budowie domu. Jeśli ściana zbudowana jest z pełnych cegieł, listwę można przymocować bezpośrednio do niej, przybijając gwoździami murarskimi, ewentualnie przybić do zamontowanych na ścianie bloczków drewnianych. Gwoździe powinny być dostatecznie długie, by wbić się w ścianę na głębokość około 2 cm. Jeśli masz do czynienia ze ścianką działową, przybij listwę gwoździami, starając się trafić przez warstwę tynku w pionowe belki konstrukcyjne.

Ściana murowana

Przy pomocy kołków i śrub przykręć do ściany drewniane bloczki, a następnie przybij do nich listwę, starając się nie wbić gwoździ w główki śrub.

Przycinanie listwy z uwzględnieniem nierówności podłogi

1 Zmierz najszerszą szczelinę między listwą a podłogą i przytnij bloczek drewna o nieco większej grubości. Oparłszy ołówek o bloczek przesuń nim po podłodze, zaznaczając położenie krawędzi listwy.
2 Przy pomocy piły tarczowej lub wyrzynarki, ewentualnie ręcznej piły rozpłatnicy, przetnij listwę wzdłuż zaznaczonej linii, przechylając piłę tak, by przód listwy byl szerszy od jej tylu.
3 Jeśli listwa ma biec wzdłuż ściany działowej, przymocuj ją gwoździami przebijając warstwę tynku i wbijając w drewniane części konstrukcji nośnej. Podczas przybijania dopychaj listwę mocno do podłogi.

Ukrywanie szczelin pod listwą

Szczeliny między podłogą a listwą można wypełnić masą papierową lub kitem, nie uchroni to ich jednak przed rozwieraniem się podczas zmian temperatury w pomieszczeniu. Najlepszą metodą jest zatem zasłonięcie jej dodatkową listewką profilowaną, pozwalającą na swobodę ewentualnych przemieszczeń.

Wpasowywanie listwy profilowanej

Dociskaj listwę do podłogi, ale przybij ją jedynie do listwy przypodłogowej, by podłoga mogła się swobodnie przemieszczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *