Wykładzina winylowa jest trwała i łatwo zmywalna, dlatego nadaje się do kuchni i łazienek.
Po ułożeniu nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, z wyjątkiem zamiatania i od czasu do czasu zmycia i zapastowania. Środki do szorowania mogą uszkodzić jej powierzchnię, więc do mycia używaj wyłącznie łagodnych detergentów. Usuwaj wszystkie plamy zanim zdążą zareagować z winylem. Jeśli błyszczące wykończenie winylu ulegnie starciu, możesz go ponownie pokryć płynną, szybko twardniejącą substancją. Podłogi z twardego drewna, jak parkiety czy posadzki mozaikowe, są również bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu.
Ich blask można przywrócić przez polerowanie suchą szmatką; od czasu do czasu trzeba je też zmyć, zapastować i wypolerować, a także zamieść, by usunąć pyłki mogące zarysować powierzchnię.
Zadrapania i ubytki reperuje się w taki sam sposób, jak w przypadku podłóg cyklinowanych
Przygotowanie podłoża.
Przed położeniem wykładziny musisz się upewnić, że podłoże jest gładkie, suche, czyste i solidne.
Podłogi drewniane mogą wymagać naprawy bądź wymiany podłogi właściwej lub podłoża. Podłoże cementowe i betonowe można ukryć pod warstwą innego materiału, muszą więc być suche i gładkie.
Jeśli jednak podłoga jest bardzo nierówna, wygładź ją nanosząc zaprawę cementową. Najpierw jednak zaklej zaprawą wszystkie ubytki i oczyść z tłuszczu wełną stalową zamoczoną w benzynie lakowej. Powierzchnie o słabej absorpcji musisz zagruntować, powierzchnie chłonne – zwilżyć wodą.
Nanoszenie zaprawy cementowej
Wymieszaj zaprawę i wylej na podłogę. Po 24 godzinach możesz ją już przykryć wykładziną dywanową.
Mniejsze naprawy
1 Aby powierzchnia była naprawdę równa, prawdopodobnie będziesz musiał usunąć istniejącą wykładzinę podłogową.
Po jej zdjęciu usuń łuszczące się lub wykruszające fragmenty podłoża.
2 Odkurz podłogę i wypełnij wszystkie ubytki zaprawą cementową lub kitem. Zamaluj warstwą spoiwa wiążącego dla poprawienia przyczepności podłoża.