Przygotowanie podłoża pod wykładziny

Wykładzina winylowa jest trwała i łatwo zmywalna, dlatego nadaje się do kuchni i łazienek.
Po ułożeniu nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, z wyjątkiem zamiatania i od czasu do czasu zmycia i zapastowania. Środki do szorowania mogą uszkodzić jej powierzchnię, więc do mycia używaj wyłącznie łagodnych detergentów. Usuwaj wszystkie plamy zanim zdążą zareagować z winylem. Jeśli błyszczące wykończenie winylu ulegnie starciu, możesz go ponownie pokryć płynną, szybko twardniejącą substancją. Podłogi z twardego drewna, jak parkiety czy posadzki mozaikowe, są również bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu.
Ich blask można przywrócić przez polerowanie suchą szmatką; od czasu do czasu trzeba je też zmyć, zapastować i wypolerować, a także zamieść, by usunąć pyłki mogące zarysować powierzchnię.
Zadrapania i ubytki reperuje się w taki sam sposób, jak w przypadku podłóg cyklinowanych

Przygotowanie podłoża.
Przed położeniem wykładziny musisz się upewnić, że podłoże jest gładkie, suche, czyste i solidne.
Podłogi drewniane mogą wymagać naprawy bądź wymiany podłogi właściwej lub podłoża. Podłoże cementowe i betonowe można ukryć pod warstwą innego materiału, muszą więc być suche i gładkie.
Jeśli jednak podłoga jest bardzo nierówna, wygładź ją nanosząc zaprawę cementową. Najpierw jednak zaklej zaprawą wszystkie ubytki i oczyść z tłuszczu wełną stalową zamoczoną w benzynie lakowej. Powierzchnie o słabej absorpcji musisz zagruntować, powierzchnie chłonne – zwilżyć wodą.

Nanoszenie zaprawy cementowej

Wymieszaj zaprawę i wylej na podłogę. Po 24 godzinach możesz ją już przykryć wykładziną dywanową.

Mniejsze naprawy

1 Aby powierzchnia była naprawdę równa, prawdopodobnie będziesz musiał usunąć istniejącą wykładzinę podłogową.
Po jej zdjęciu usuń łuszczące się lub wykruszające fragmenty podłoża.
2 Odkurz podłogę i wypełnij wszystkie ubytki zaprawą cementową lub kitem. Zamaluj warstwą spoiwa wiążącego dla poprawienia przyczepności podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *