Drzwi

Skrzydła drzwi różnią się znacznie stylem i materiałem, z jakiego je wykonano, w zależności od ich przeznaczenia czy funkcji. Jednak większość to drzwi drewniane, mocowane na zawiasach; istnieją także drzwi składane i rozsuwane, pozwalające na oszczędne gospodarowanie przestrzenią, konstruowane z lżejszych materiałów – np. z tworzyw sztucznych – lub składające się z drewnianej ramy wypełnionej płytami pilśniowymi lub sklejką. Drzwi z twardych gatunków drewna lub z aluminium stosuje się na zewnątrz. Istnieją dwa zasadnicze typy okien: z szybami zamocowanymi na stałe, nie dające się otwierać oraz z elementami ruchomymi, przesuwanymi lub podwieszonymi na zawiasach. Okna zapewniają dopływ światła dziennego i – w przypadku okien dających się otwierać – wentylację.

Skrzydła drzwi mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów (drewno, metal, szkło, plastyk). Istnieje wiele typów drzwi (zawiasowe, przesuwane, składane). Produkuje się je z myślą o konkretnej funkcji – drzwi zewnętrzne i wewnętrzne różnią się znacznie od siebie. Większość drzwi wykonana jest z drewna
i zawieszona na zawiasach. Dwa najczęściej spotykane typy drzwi to drzwi gładkie i płycinowe. Drzwi płycinowe składają się z ramy z pełnego drewna wypełnionej drewnem, sklejką lub szkłem. Drzwi gładkie mają znacznie lżejszą ramę, oklejoną z obu stron płytami z drewna lub sklejki.

Przy wymianie drzwi niezbędna jest dokładność pomiarów i oznakowań; najbardziej uniwersalna okazuje się zwykle stalowa taśma miernicza. Poziomnica lub ciężarek na sznurku pozwolą ci ustalić, czy drzwi wiszą na zawiasach w idealnym pionie. Użyj ostrego noża do zaznaczenia położenia zawiasów oraz dłuta do wybierania nadmiaru drewna. Potrzebne ci będą również wkrętaki płaski i krzyżakowy do mocowania zawiasów i ozdób.

Piła płatnica doskonale nadaje się do przycinania dolnej krawędzi drzwi zarówno wzdłuż, jak i w poprzek włókien. Mały strug ręczny przyda się do wyrównywania nieznacznych naddatków. Wiertarka przyda ci się tylko wtedy, gdy zajdzie potrzeba umocowania obluzowanej ościeżnicy (czyli futryny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *