Drzwi

Skrzydła drzwi różnią się znacznie stylem i materiałem, z jakiego je wykonano, w zależności od ich przeznaczenia czy funkcji. Jednak większość to drzwi drewniane, mocowane na zawiasach; istnieją także drzwi składane i rozsuwane, pozwalające na oszczędne gospodarowanie przestrzenią, konstruowane z lżejszych materiałów – np. z tworzyw sztucznych – lub składające się z drewnianej ramy wypełnionej płytami pilśniowymi lub sklejką. Drzwi z twardych gatunków drewna lub z aluminium stosuje się na zewnątrz. Istnieją dwa zasadnicze typy okien: z szybami zamocowanymi na stałe, nie dające się otwierać oraz z elementami ruchomymi, przesuwanymi lub podwieszonymi na zawiasach. Okna zapewniają dopływ światła dziennego i – w przypadku okien dających się otwierać – wentylację.

Skrzydła drzwi mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów (drewno, metal, szkło, plastyk). Istnieje wiele typów drzwi (zawiasowe, przesuwane, składane). Produkuje się je z myślą o konkretnej funkcji – drzwi zewnętrzne i wewnętrzne różnią się znacznie od siebie. Większość drzwi wykonana jest z drewna
i zawieszona na zawiasach. Dwa najczęściej spotykane typy drzwi to drzwi gładkie i płycinowe. Drzwi płycinowe składają się z ramy z pełnego drewna wypełnionej drewnem, sklejką lub szkłem. Drzwi gładkie mają znacznie lżejszą ramę, oklejoną z obu stron płytami z drewna lub sklejki.

Przy wymianie drzwi niezbędna jest dokładność pomiarów i oznakowań; najbardziej uniwersalna okazuje się zwykle stalowa taśma miernicza. Poziomnica lub ciężarek na sznurku pozwolą ci ustalić, czy drzwi wiszą na zawiasach w idealnym pionie. Użyj ostrego noża do zaznaczenia położenia zawiasów oraz dłuta do wybierania nadmiaru drewna. Potrzebne ci będą również wkrętaki płaski i krzyżakowy do mocowania zawiasów i ozdób.

Piła płatnica doskonale nadaje się do przycinania dolnej krawędzi drzwi zarówno wzdłuż, jak i w poprzek włókien. Mały strug ręczny przyda się do wyrównywania nieznacznych naddatków. Wiertarka przyda ci się tylko wtedy, gdy zajdzie potrzeba umocowania obluzowanej ościeżnicy (czyli futryny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *