Naprawa parkietu

Naprawa parkietu

Klepki parkietowe układa się w tzw. jodełkę. Parkiet przypomina nieco wyglądem posadzkę mozaikową, niemniej w przeciwieństwie do niej, jego poszczególne elementy są łączone na pióro i wpust, tworząc mocną, gładką powierzchnię. Klepki układane są na podłożu luzem, trzymają się dzięki swoim piórom i wpustom. Parkiet nie wymaga cyklinowania, niezbędne jest jednak idealnie równe podłoże z płyty pilśniowej lub ze specjalnego papieru impregnowanego bitumem i posypanego mielonym korkiem.

Aby naprawić zniszczoną część parkietu, musisz wyjąć dłutem jego środkową klepkę. Po jej wyjęciu resztę uszkodzonych klepek wyjmiesz bez trudu.

Oczyść podłoże, a następnie naklej na nie nowe klepki klejem do podłóg. Nowe klepki mogą nieco wystawać ponad powierzchnię starego parkietu, zwłaszcza jeśli jest on mocno zużyty. Po wyschnięciu kleju zhebluj je do odpowiedniej wysokości.

Wyjmowanie klepki za pomocą dłuta

Uderzając drewnianym miotem w dłuto wydłub zniszczoną klepkę. Zacznij żłobienie od jej środka, usuwając warstwy drewna, dopóki nie będziesz mógł jej wyciągnąć. Przed zamocowaniem nowej klepki będziesz musiał ściąć jej pióro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *