Typy boazerii

Typy boazerii

Dwa podstawowe typy desek boazeriowych to łączone na pióro i wpust oraz o zachodzących na siebie ukośnie ściętych brzegach. Deski łączone na pióro i wpust są najczęściej wykonane z białego drewna (świerk), sękatej sośniny oraz z innych, bardziej ozdobnych gatunków drewna. Najczęściej mają lekko ścięte krawędzie, by po złączeniu powstał elegancki rowek w kształcie litery V. Są gładkie lub zdobione, np. rowkami czy wypukłościami. Standardowa grubość desek to 1,2 cm, dostępne są także deski o grubości 1,9 i 0,95 cm.

Deski o krawędziach ukośnie ściętych są podobne do desek łączonych na pióro i wpust, z tą tylko różnicą, że krawędź każdej następnej deski zachodzi pod ukos krawędzi deski poprzedniej. Jeśli deski ułożyć poziomo, ściekająca woda nie dostanie się w spoiny.

Płyty boazeriowe.
Płyty drewniane, cienka sklejka lub płyty pilśniowe mogą mieć różne wykończenie powierzchni. Płyty najwyższej jakości pokryte są fornirem z prawdziwego drewna, często rowkowanym, by wywołać złudzenie desek. Tańsze odmiany to po prostu sklejka oklejona papierem lub folią z tworzywa z fotografią powierzchni drewnianej. Płyty obu typów są na tyle duże, by pokryć całą ścianę bez konieczności ich łączenia w pionie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *