Naprawa podłogi z płytek winylowych

Naprawa podłogi z płytek winylowych.

Większość płytek winylowych jest samoprzylepna, część wymaga zastosowania specjalnego kleju.

Klej mocujący płytkę na podłożu można zmiękczyć ogrzewając palnikiem lub ciepłym żelazkiem (uważaj, by nie zniszczyć sąsiednich płytek). Podważ jeden z rogów płytki i pociągnij, odrywając ją od podłoża.
Jeśli płytka nie chce ustąpić, wydłub ją dłutem, zaczynając od jej środkowej części. Przed przyklejeniem nowej płytki przymierz, czy pasuje wzorem i wielkością do ubytku, dokonując niezbędnych poprawek. Ogrzej ją, by stała się giętka, wciśnij na miejsce i przyciśnij na czas schnięcia kleju.

Krawędzie płytek winylowych mają tendencję do wywijania się w górę. Można temu zaradzić przyprasowując je ciepłym żelazkiem, które rozmiękczy stary klej, nanosząc świeżą warstwę kleju i pozostawiając do wyschnięcia pod obciążeniem.

Wymiana uszkodzonej płytki
1 Palnikiem lub ciepłym żelazkiem podgrzewaj uszkodzoną płytkę aż do rozmiękczenia klep. Ostrożnie podważ jeden z rogów szpachelką i zedrzyj płytkę.
2 Zeskrob starą warstwę kleju i oczyść podłoże. Przymierz, czy nowa płytka pasuje do reszty wykładziny i ewentualnie przytnij jej brzegi.

3 Jeśli płytka nie jest samoprzylepna, nanieś na podłoże równą warstwę klep do winylu i rozsmaruj ząbkowaną szpachelką uważając, by nie zabrudzić sąsiednich płytek.
4 Ogrzej nową płytkę żelazkiem dla nadania jej elastyczności i wciśnij na miejsce. Połóż na niej obciążony kawałek sklejki aż do wyschnięcia kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *