Łączenie arkuszy wykładziny winylowej

Łączenie arkuszy wykładziny winylowej

Kiedy zachodzi konieczność użycia więcej niż jednego arkusza, przy wycinaniu dodaj do każdego z nich po 7,5 cm, by można było później przyciąć zachodzące na siebie arkusze. Zaznacz na podłodze linię prowadzącą dla pierwszego arkusza i postaraj się, by złącze wypadło w miejscu nie narażonym na częste stąpanie.

Dopasuj rogi arkuszy w kątach pokoju pilnując, by nie przesunąć deseniu. Przytnij krawędzie i przylep wykładzinę do podłogi klejem. Jeśli nie jest to wykładzina nieprzyklejana możesz podkleić arkusze na całej powierzchni.

W miejscu zachodzenia jednego arkusza na drugi przetnij obie warstwy wzdłuż prostej linii. Usuń odcięte kawałki i dociśnij krawędzie posmarowawszy podłogę klejem. Powstanie prawie niewidoczne złącze.

Kolejne arkusze łącz w podobny sposób. Kiedy przykleisz już cała wykładzinę, podklej wszystkie odstające krawędzie. Zetrzyj klej z powierzchni czystą, wilgotną szmatką.

Chcąc zabezpieczyć materiał przed podwijaniem lub pragnąc ukryć brzydkie złącze, zastosuj aluminiowe listwy na krawędzie i na złącza. Listwy te mają wywiercone otwory do przykręcania wkrętów.

Wykonanie pierwszego złącza
1 Nałóż na siebie krawędzie obu arkuszy i trzymając nóż w pionie przetnij wzdłuż stalowej linijki.
2 Usuń odcięty pasek z wierzchniej warstwy, a następnie odegnij obie krawędzie i usuń drugi pasek.
3 Posmaruj podłogę wzdłuż linii cięcia klejem, na szerokość około 20 cm. Odegnij z powrotem krawędzie i dociśnij do podłoża.
4 Jeśli trzeba dociśnij złącze tapeciarskim wałkiem do spoin. Zetrzyj ślady kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *