Jak układać i przycinać rulonową wykładzinę winylową?

Jak układać i przycinać rulonową wykładzinę winylową?

Jeśli użyłeś do cięcia szablonu, połóż przyciętą wykładzinę na podłodze starając się, by na każdą ścianę zachodziła ta sama szerokość. Wygładź środek, usuwając pęcherze powietrza.

Ułóż wykładzinę wokół sprzętów, robiąc w niej pionowe nacięcia. Jeśli to możliwe, staraj się przycinać wzdłuż linii deseniu, dzięki czemu cięcia staną się mniej widoczne.
Kiedy wykładzina będzie już na miejscu, przytnij i dopasuj najpierw jej rogi wewnętrzne, następnie zewnętrzne, a na końcu krawędzie wzdłuż ścian. Odegnij krawędzie leżące na progach lub na złączach, posmaruj pas podłogi klejem i przylep do niej brzeg wykładziny. Jeśli podłoga jest zbyt duża, by można ją było wypełnić jednym kawałkiem winylu, musisz odciąć kilka długości i połączyć je ze sobą. Sposób łączenia arkuszy opisano na stronie obok. Nigdy nie próbuj zdzierać starej wykładziny winylowej przez szlifowanie lub kruszenie – do powietrza mogą się wówczas przedostać niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki.

Dopasowywanie wewnętrznych rogów

1 Łagodnie wepchnij wykładzinę w kąt, zostawiając 5 cm pas zachodzący na ścianę. Odegnij wykładzinę i zaznacz z tyłu, w którym miejscu wypada kąt. Następnie zrób w rogu nacięcie.
2 Następnie odcinaj po kawałku wykładzinę aż do chwili, gdy będzie ją można ułożyć przy ścianie. Uważaj, żeby nie odciąć zbyt szerokiego paska. Teraz trzeba przyciąć wykładzinę wzdłuż drugiej ściany.

Cięcie nożyczkami

1 Po dopasowaniu rogów trzeba będzie przyciąć krawędzie przy listwach przypodłogowych. Najłatwiej tnie się nożyczkami. Szeroką szpachlą wepchnij wykładzinę pod podstawę listwy, zagnij nadmiar i zaznacz kropeczkami linię zgięcia.
2 Odegnij wykładzinę na większą szerokość, przy użyciu linijki połącz kropki kreską i przetnij nożyczkami. Jeśli po ułożeniu przy ścianie winyl nadal lekko się wybrzusza, przycinaj krawędź, póki nie będzie idealnie równa. Zawsze staraj się ciąć z zapasem, by nie powstała nieprzewidziana luka.

Przycinanie nożem
Najłatwiej tnie się krawędzie prowadząc nóż tuż przy listwie; metoda ta wymaga jednak pewnej wprawy. Szeroką szpachelką wciśnij winyl w kąt między podłogą a listwą, po czym przytnij, trzymając nóż pod kątem. Przesuwaj szpachelkę dalej i powtarzaj czynności aż do wykończenia całej podłogi.

Zaznaczanie linii cięcia za pomocą klocka
Inną metodą wyznaczania linii cięcia jest narysowanie jej ołówkiem wzdłuż drewnianego klocka. Odciągnij wykładzinę od ściany na minimalną, równą w każdym miejscu odległość. Przyciśnij klocek do ściany i odrysuj na wykładzinie kontur pokoju. Odetnij i dopasuj, po czym powtórz całą procedurę przy kolejnych ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *