Przygotowanie ściany pod boazerię
Boazeria całkowicie zakryje ścianę, musisz się więc upewnić, że jest ona odpowiednio przygotowana i wolna od wilgoci. Wilgoć jest problemem typowym dla ścian zewnętrznych, które muszą być przed obudowaniem drewnem idealnie suche. Nie przejmuj się, jeśli na powierzchni ścian wystąpi kondensacja pary wodnej.
Obejrzyj dokładnie ściany porowate, czy stanowią dobrze trzymające podłoże. Usuń i zastąp nowymi wykruszające się cegły czy zaprawę, a następnie pomaluj całą powierzchnię silikonowym preparatem zabezpieczającym przed wilgocią. Dzięki niemu do ścian przestanie przedostawać się wilgoć, przy zachowaniu ich zdolności do „oddychania”. Przed przybiciem listew warto pokryć powierzchnię ściany folią polietylenową, zabezpieczającą przed kondensacją.
Musisz także zdjąć listwę przypodłogową i wszelkie inne konstrukcje przeszkadzające w zamocowaniu szkieletu podtrzymującego boazerię. Jeśli chcesz położyć pod deski warstwę materiału izolacyjnego, musisz to zrobić po przybiciu listew, nigdy przed.
Usuwanie listwy przypodłogowej
Jeśli chcesz usunąć listwę przypodłogową, musisz uważać, by jej nie uszkodzić. Podważ fragment listwy dłutem, wsuń w szczelinę zagiętą część młotka i odciągnij do siebie. Gwoździe staraj się wyciągać od tylu, bowiem wyciąganie ich od przodu zniszczy ozdobną powierzchnię listwy.
Usuwanie belek podtrzymujących ciężkie obrazy
Jeśli belki te są szersze od listew konstrukcji podtrzymującej boazerię, musisz je usunąć. Zrób w belce nacięcie niedaleko miejsca wbicia gwoździa i odłam belkę. Możesz sobie pomóc wsuwając pod nią kawałek stali i podważając. W ten sposób mniej zniszczysz tynk.