Obliczanie ilości wykładziny

Obliczanie ilości wykładziny

Niektórzy dostawcy wymierzą pomieszczenie i oszacują zużycie materiału za darmo. Jeśli nie masz takiej możliwości lub jeśli chcesz sprawdzić obliczenia sprzedawcy, musisz nanieść wyniki pomiarów na plan pomieszczenia.

Następnie wybierz wykładzinę takiej szerokości, która da się najekonomiczniej zagospodarować i oblicz, jaka długość będzie ci potrzebna. Dla pokoju o wymiarach 4 na 5 m potrzebna ci będzie jedna długość z rulonu o szerokości 3,6 m (chyba, że uda ci się znaleźć rulon o szerokości 4 m) oraz wąski pasek o szerokości 0,3 m. Możesz też kupić wykładzinę o szerokości 4,57 m i odciąć niepotrzebny pas.

Rysowanie planu
Naszkicuj plan pomieszczenia, uwzględniając drzwi i okna. Zmierz długość i szerokość pokoju, wliczając światło drzwi i wnęki, a następnie nanieś na plan najdłuższe wyniki. Teraz możesz już rozplanować najekonomiczniejsze zagospodarowanie wykładziny.

Ustalanie linii złączeń
Jeśli standardowa wykładzina okaże się dla twojego pokoju za wąska lub jeśli używasz resztek wykładziny, będziesz musiał przynajmniej w jednym miejscu umieścić złącze. Staraj się, by złącze wypadło przy ścianie prostopadłej do największego okna. Nie układaj wąskich pasków w progu.

Obliczanie ilości wykładziny na pokrycie schodów.
Przeprowadź obliczenia w przedstawiony poniżej sposób. Przyjmij, że dywan wyściełający antresolę będzie zachodził na deskę podporową górnego stopnia. Następnie zmierz wszystkie stopnie i deski podporowe aż do samego dołu. Dodaj po 4 cm na każdy stopień
na zakładki i dociśnięcie do listew. Dodaj jeszcze 50 cm, by móc przesuwać dywan w górę i w dół dla zapewnienia równomiernego zużycia. Zmierz szerokość stopni; jeśli stopnie są z jednej strony otwarte, dodaj jeszcze 1,2 cm na zawinięcie pod krawędź.
Przy schodach kręconych musisz zmierzyć zewnętrzną krawędź stopnia, czyli najdłuższy odcinek. Następnie dodaj 4 cm na dopchnięcie pod listwy i dodatkowe 50 cm na późniejsze przesuwanie. Włos powinien się układać w dół schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *