Narzędzia do układania wykładziny dywanowej

Narzędzia i sprzęt

Ilość narzędzi uzależniona jest od typu wykładziny dywanowej, jaką chcemy położyć. Do ułożenia dywanu podklejonego gąbką potrzebne ci będą narzędzia do cięcia i mocowania – nóż, taśma dwustronnie klejąca, listewki z gwoździami i listewki do złącz. Dywan o spodzie z juty wymaga naciągnięcia i bardzo solidnego zamocowania, musisz więc mieć specjalne urządzenie do naciągania (możesz je wypożyczyć), profilowane listewki z gwoździkami lub specjalne gwoździki do wykładzin podłogowych, płaskie dłuto i klej do wykładzin dywanowych. Gwoździe tapicerskie, o błyszczących, wypukłych łebkach nie nadają się do przybijania wykładzin podłogowych. Inne niezbędne narzędzia to młotek i dobijak do mocowania listewek z gwoździami, stalowa linijka i deska do cięcia. Jeśli trzeba, możesz użyć też drewnianej listwy, za pomocą której dopchniesz wykładzinę za listewki z gwoździami.

Sprzęt do mocowania.
Listewki z gwoździami przybija się wokół ścian i zaczepia na nich dywan po naciągnięciu. Można je stosować na podłogach drewnianych i betonowych. Czasem zamiast listew można użyć gwoździ do dywanów, zwłaszcza gdy kładziemy kilka warstw wykładziny. Listwy do krawędzi są estetycznym i trwałym zabezpieczeniem nadającym się na próg. Dwustronne listwy stosuje się do połączenia dwóch arkuszy wykładziny, taśma klejąca służy do łączenia arkuszy wzdłuż.

Urządzenie do napinania wykładziny
Urządzenie to, popychane kolanem, wyposażone jest w skierowane ku przodowi ostrza, które przechodzą przez warstwę runa i zaczepiają się o jutowy spód wykładziny. Można regulować ich długość stosownie do długości runa. Z drugiej strony znajduje się wyścielana miękko płytka, którą popychamy kolanem, chcąc naciągnąć lub wygładzić dywan.

Inne niezbędne narzędzia
Dobijak służy do wbijania główek gwoździ pod powierzchnię. Możesz użyć linijki stalowej lub specjalnej linijki z nie znakowanego metalu.

Dywany o spodzie z gąbki
Do przytwierdzenia przy ścianach potrzebna będzie taśma dwustronnie klejąca lub metalowe listwy z ostrzami podwójnej długości, które przebiją się przez warstwę gąbki. Potrzebne będą także narzędzia do przycinania i listwy do krawędzi bez kolców.

Płytki dywanowe
Musisz mieć nasmarowany kredą sznurek do wyznaczenia linii prowadzących, taśmę dwustronnie klejącą i listwy krawędziowe do umocowania płytek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *