Wnętrza – dywany

Zmiana dywanu jest dość kosztownym przedsięwzięciem, toteż warto działać rozważnie i kupić dywan o neutralnym wzorze, który nie wyjdzie szybko z mody i którego nie trzeba będzie wymienić z każdym kolejnym odnawianiem. Niemniej prawdą jest i to, że dywan może ożywić pomieszczenie, nadać mu bardziej jednolity charakter, wywoływać złudzenia optyczne, podkreślić nastrój i styl, wreszcie urozmaicić pustą przestrzeń podłogi. Trzeba tylko pamiętać, że dywan musi harmonizować z resztą wystroju. Najważniejszą rzeczą będzie więc skoordynowanie koloru i deseniu wykładziny ze ścianami, meblami, sprzętami i ozdobami. W pokoju o wyważonej kolorystyce powinny być zachowane następujące proporcje: 60% powierzchni ogólnej zajmuje barwa dominująca (zwykle ściany i podłoga), 30% druga barwa (najczęściej meble i sprzęty) i 10% – trzecia (ozdoby). Czasem dobrze jest też wprowadzić czwarty, neutralny kolor, będący łącznikiem między barwami zasadniczymi. Wybierając dywan pamiętaj, że jego barwa zintensyfikuje barwę ścian i sufitu.

Wnętrza tradycyjne
Kolorystyczny przepych dywanów orientalnych jest znakomitym tłem dla tradycyjnego wystroju wnętrza. Cieple czerwienie i żółcie mogą ożywić ciemny pokój i wnieść atmosferę ciepła i przytulności do gabinetu. Mniejsze wschodnie dywaniki i bieżniki rozrzucone na podłodze w urządzonym wnętrzu nadają pomieszczeniu egzotyczny charakter.

Schody
Ukośne pasy na schodach krzyżujące się pod różnymi kątami z pionowymi liniami balustrady tworzą intrygujący motyw, neutralizując jednocześnie konflikt różnicy kształtów. Jeśli ściany klatki schodowej są wytapetowane, dobierz wykładzinę o współgrającym z tapetą deseniu. Nie próbuj przesadzać z efektami. Jednolita barwa tła jest najlepsza dla wykładzin o wyrazistym wzorze.

Wnętrze nowoczesne
Kształty geometryczne dają wrażenie chłodu i porządku, pozwalając na różnorodne eksperymenty z formami. Dywan w równolegle pasy kieruje wzrok ku przeciwległym ścianom, wydłużając optycznie pokój. Jeśli w innym miejscu pokoju zastosowałeś już pasy czy inny wzór geometryczny, przynieś próbkę wykładziny, by sprawdzić, czy jej deseń nie kłóci się z resztą.

Harmonijna całość
Dywan stanowi w tym pomieszczeniu neutralną bazę, stapiającą się łagodnie z kolorem ścian.
Ten sam kolor powtarza się w deseniu tapety. Przeciwwagą są tu chłodne szarości i ciepłe pomarańczowe wyposażenie i ozdoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *