Rodzaje konstrukcji wykładzin z tworzyw sztucznych

Rodzaje konstrukcji wykładzin z tworzyw sztucznych

Jakość sprzedawanej w rulonach wykładziny zależy od jej konstrukcji. Arkusze winylu składają się z zewnętrznej warstwy licowej, z wypełniacza i z warstwy spodniej.

Najbardziej luksusowa wykładzina winylowa ma wypełniacz z gąbki, w tańszych typach zamiast gąbki znajduje się warstwa z wypukłościami, w bardziej trwałych odmianach wzór jest wyciśnięty w materiale. Wykładziny gumowe składają się z warstw naturalnego i syntetycznego kauczuku, sprasowanych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Wykładzina winylowa nie przyklejana daje się najłatwiej przewozić i układać.

TYPY WŁÓKIEN DYWANOWYCH

Wełna, tradycyjna przędza dywanowa, jest droga, lecz ciepła, wytrzymała, odporna na zabrudzenia, słabo palna i dająca się łatwo czyścić.  Dywany z metką „Woolmark” przeszły liczne testy sprawdzające ich odporność na płowienie, kurczenie się    i zużycie. Włókna syntetyczne to m.in.: akryl, najbardziej przypominający wyglądem i dotykiem wełnę; nylon, tani i wytrzymały, lecz przyciągający kurz oraz poliester, miękki i wodoodporny, nadający się do łazienek, lecz mało trwały. Mieszanki to na ogół połączenie dwóch rodzajów włókien, łączące najlepsze cechy obydwu. Najczęściej spotykaną mieszanką jest połączenie 80% wełny z 20% włókna syntetycznego. Taki dywan jest tańszy, lecz sprawia wrażenie wełnianego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *