Montowanie nowej boazerii z desek

Montowanie nowej boazerii z desek

Co najmniej na tydzień przed planowanym terminem robót umieść w remontowanym pokoju płyty lub deski boazeriowe, by drewno mogło się przystosować do wilgotności danego pomieszczenia. Drewno przechowywane pod gołym niebem, a następnie przyniesione do pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem, ulegnie skurczeniu i jeśli pospieszysz się z jego zamontowaniem, powstaną nieestetyczne szczeliny między deskami. Istnieją dwa sposoby mocowania desek. Metoda tradycyjna polega na przybiciu ich gwoździkami do zamocowanych na ścianie listew. Główki gwoździ powinny znaleźć się pod powierzchnią desek, więc wprowadź je głębiej przybijakiem. Otwory nad główkami gwoździ należy zalepić kitem o odpowiednio dobranej barwie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych klamer, pozwalających na niewidoczne spasowanie desek łączonych na pióro i wpust.

Ostatnią deskę musisz przyciąć w taki sposób, by między sąsiadującą ścianą a nią pozostała szczelina o szerokości 0,6 cm, uwzględniająca ewentualne rozszerzenie się drewna. Brak takiej szczeliny grozi powstaniem wybrzuszeń. Szczelinę można zamaskować listwą zwykłą lub ozdobną.

Kontakty i przełączniki

Staraj się naklejać krótkie kawałki listew, by dochodziły możliwie najbliżej urządzenia. Następnie przybij do nich boazerię pilnując, by jej powierzchnia pokrywała się z powierzchnią urządzenia.

Łączenie desek

Jeśli trzeba, możesz łączyć krótkie kawałki desek na styk, by spoina przypadała nad listwą. Żeby uzyskać estetyczny wygląd, przycinaj deski pod idealnie równym kątem prostym.

Wykańczanie

Kawałek listwy prostej lub profilowanej stanowi estetyczne wykończenie boazerii w miejscu jej zetknięcia z sąsiednią ścianą, umożliwiające drewnu rozszerzanie się i ukrywające nieregularności powierzchni ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *