Cyklinowanie podłogi z drewna

Cyklinowanie podłogi z drewna.
Upewnij się, że wszystkie deski trzymają się mocno podłoża. Usuń deski pęknięte, zniszczone lub mocno poplamione i zastąp je nowymi. Jeśli między deskami są szczeliny, zdejmij całą podłogę i ułóż od nowa. Wyciągnij obcążkami wszystkie wystające gwoździe po wykładzinie dywanowej. Następnie obejrzyj gwoździe mocujące deski do legarów. Wystające główki mogą przerwać pas maszyny, wbij je więc pod powierzchnię młotkiem i przybijakiem (albo drugim gwoździem z odpiłowanym ostrzem).
Po przygotowaniu podłogi możesz wycyklinować jej centralną część profesjonalną cykliniarką. Do zdarcia wierzchniej warstwy drewna załóż na bęben taśmę o grubych lub średnio grubych ziarnach, następnie zmień ją na delikatniejszą i wygładź powierzchnię. Wielkość maszyny nie pozwoli ci dotrzeć do wszystkich partii podłogi, będziesz więc musiał użyć także mniejszej, ręcznej cykliniarki elektrycznej. Jedno i drugie urządzenie należy prowadzić równolegle do kierunku ułożenia desek, zachodząc o około 7 cm na poprzednio wycyklinowany pas. Nawet elektryczna cyklina ręczna nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków podłogi; będziesz musiał użyć zwykłej cykliny ręcznej.
Mimo że większość maszyn wyposażona jest w worki zbierające pył, nie są one w stanie zredukować zapylenia do zera. Po zakończonym cyklinowaniu musisz więc dokładnie oczyścić podłogę odkurzaczem, zmyć wilgotną szmatą i – po dokładnym osuszeniu – zagruntować.

Używanie maszyn do cyklinowania

1 Przed włączeniem maszyny ustaw ją tak, by bęben znajdował się w powietrzu. Następnie włącz urządzenie i powolutku opuszczaj wirujący bęben na podłogę. Staraj się nie dopuścić do zbyt szybkiego przesuwania się maszyny do przodu.
Ale nie przesadzaj, ponieważ możesz niechcący wyżłobić w podłodze dołek.
2 Przesuwaj maszynę w przód i w tył zgodnie z kierunkiem ułożenia desek. Każdy kolejny cyklinowany pas powinien lekko zachodzić na poprzedni (około 7,5 cm). Jeśli podłoga jest wyjątkowo nierówna, wykonuj pierwsze ruchy pod kątem 45° do kierunku ułożenia desek. Nigdy nie cyklinuj pod kątem prostym; w ten sposób nie wyrównasz powierzchni.
3 Po wygładzeniu środkowej partii podłogi, wykończ brzegi ręczną cykliną elektryczną, zaś miejsca trudno dostępne – zwykłą cykliną ręczną. Posługując się maszynami do cyklinowania, uważaj, by nie przeciąć kabla. Unikniesz ryzyka zarzucając sobie kabel na ramię.

Impregnowanie podłogi z desek
Po wycyklinowaniu podłogi trzeba jeszcze zaimpregnować powierzchnię, by zwiększyć jej trwałość. Istnieją dwa typy impregnatów do podłóg. Preparaty poliuretanowe pokrywają drewno przezroczystą, matową lub błyszczącą warstwą, zaś substancje oleisto-żywiczne wsiąkają w nie, pokrywając lekko błyszczącą, odporną na zarysowania warstwą. Zarówno preparaty poliuretanowe, jak i żywiczne lekko przyciemniają drewno. Jeśli chcesz radykalnie zmienić odcień podłogi, zabejcuj ją przed impregnacją lub zaimpregnuj preparatem wymieszanym z bejcą. Impregnowana podłoga musi być idealnie sucha i czysta. Między naniesieniem jednej warstwy i drugiej powinno upłynąć 12 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *