Montowanie nowych płyt boazeriowych

Montowanie nowych płyt boazeriowych

Do zamontowania płyt boazeriowych potrzebne będą poziome listwy rozmieszczone w taki sposób, by ich środkowa część wypadała w tym samym miejscu, co krawędź płyty. Jeśli chcesz w ten sposób ozdobić ściankę działową, usuń z niej tapetę i przymocuj płyty bezpośrednio do ściany. Jeśli i w tym przypadku wolisz zastosować listwy, musisz je przybić do drewnianego szkieletu ściany. Sam tynk nie jest wystarczająco mocny, by utrzymać listwy.

Jeśli ściany są kwadratowe, możesz przytwierdzić do nich płyty na klej, posługując się pistoletem na klej z nabojami.
Innym rozwiązaniem jest rozmieszczenie co 40 cm poziomych listew. Do każdego pionowego połączenia płyt potrzebna będzie pionowa listwa podtrzymująca. Idealne dopasowanie krawędzi dwóch płyt jest niezwykle trudnym zadaniem. Warto więc podkreślić miejsce łączenia ozdobną listwą lub zostawiając małą, ozdobną szczelinę. Uwzględnij szerokość szczeliny podczas montowania na ścianie pionowej listwy.

Jeśli pozostawisz między płytami nieznaczny odstęp, możesz go zakleić paskiem drewna lub plastyku, ewentualnie zostawić nie osłonięty. Podobnie rzecz się ma z krawędziami płyt w narożnikach lub na rogach – zamiast je dopasowywać, możesz zostawić między nimi odstęp i wypełnić go później ozdobną listwą. Profilowana listwa może być także zamontowana w miejscu stykania się boazerii z sufitem.

Przyklejanie płyt boazeriowych do ściany

Klej do boazerii dostosuje się do mniejszych nierówności w podłożu. Nakładaj go wałeczkami na tył płyty, w odstępach około 40 cm. Dociśnij szybko płytę do ściany, zaczynając od dołu. Jeśli klej zacznie tracić swoje własności, zanim zdążysz położyć płytę na ścianie, spróbuj pociąć ją na mniejsze kawałki.

Przyklejanie płyty do listew

Jeśli ściana jest bardzo nierówna, należy zbudować drewnianą konstrukcję. W miejscach nierównych podpieraj listwy kawałkami płyty spilśnionej. Wyciśnij obficie klej na listwy, a następnie dociśnij do nich płytę sprawdzając, czy dotyka ona do wszystkich podklejonych listew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *