Naprawa Podłóg

Układanie posadzek i wykładzin podłogowych to najbardziej kosztowna część remontu, toteż podłogi powinny być przedmiotem szczególnie troskliwych zabiegów konserwatorskich. Posadzki drewniane są łatwe w utrzymaniu: regularne czyszczenie i pastowanie zapewniają długi żywot. Wykładzina winylowa jest trwała, łatwo zmywalna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dywany powinny być systematycznie odkurzane, by kurz i pył nie wbiły się na trwałe w ich runo. Naprawy związane z wymianą listew przypodłogowych lub łataniem wykładziny są na ogół nieskomplikowane. Wymiana parkietu jest nieco bardziej czasochłonna, nie wymaga jednak specjalistycznych umiejętności.

Do wykonania większości prac potrzebny ci będzie przynajmniej młotek i piła. W zależności od charakteru danego zadania, będą potrzebne inne narzędzia. Do cyklinowania posadzek drewnianych trzeba wynająć specjalistyczny sprzęt. Do cięcia wzdłuż zaczepów przygotowującego stare klepki do usunięcia potrzebna będzie elektryczna piła tarczowa. Na rynku są także piły ręczne przeznaczone do cięcia deszczułek parkietowych, o zaokrąglonym końcu ostrza ułatwiającym wrzynanie się w szczelinę. Piła tarczowa z ostrzem z hartowanej stali jest niezastąpiona przy cięciu płyty wiórowej, która tępi inne ostrza. Elektryczna wyrzynarka przydaje się do cięć w poprzek desek podłogowych, chociaż z powodzeniem można ją zastąpić ręczną piłką otwornicą. Przed rozpoczęciem piłowania dwiema ostatnimi pilami będziesz musiał zrobić w drewnie otwór za pomocą wiertarki. Najczęściej wystarczy otwór o średnicy 1,2 cm. Do wycinania skomplikowanych kształtów – np. wokół kontaktów czy rur – użyj piły wyrzynarki, do przycinania pod kątem prostym – grzbietnicy.

Obcęgi przydadzą się do wyciągania gwoździ, którymi przybito wykładzinę dywanową. Do większości prac parkieciarskich przyda ci się średniociężki lub lekki młotek do gwoździ. Do wbijania gwoździ poniżej powierzchni podłogi możesz użyć przebijaka.
Jest to szczególnie ważne przed cyklinowaniem.
Do odrywania opornych desek z parkietu potrzebne będzie jakieś narzędzie do podważania. Doskonale nadaje się do tego szerokie dłuto, a także długi kawałek mocnej stali walcowanej. Strug przyda ci się do wyrównywania nierówności powstałych po sztukowaniu ubytków.
Dłuto i pobijak posłużą do zdzierania spodniej warstwy nowej klepki, gdy będziesz ją chciał dostosować do wysokości starego parkietu, a także do wydłubywania uszkodzonych płytek z posadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *