Jak układać i naciągać wykładzinę dywanową o podłożu jutowym?

Jak układać i naciągać wykładzinę dywanową o podłożu jutowym?

Kiedy położysz już warstwę podkładową, możesz rozwinąć dywan. Musisz go ułożyć w taki sposób, by włosie układało się w kierunku od źródła światła, inaczej będą później powstawały nierówne cienie. Jeśli ułożysz dywan w taki sposób, że dwie jego krawędzie będą zachodziły o 1,2 cm na dwie sąsiednie ściany, nie będziesz musiał przycinać wykładziny ze wszystkich czterech stron. Następnie musisz zaczepić dywan na listwie z kolcami lub przybić go z jednej strony do podłoża, naciągnąć i zaczepić o listwę lub przybić do podłoża po przeciwległej stronie. Dopiero teraz możesz wziąć się za przycinanie i wykańczanie.

Zaczepianie wykładziny dywanowej o listwy

1    Umieść róg wykładziny w narożniku pomieszczenia, lak by na obie ściany wypadał zapas około 1,2 cm. Dociśnij wykładzinę do listwy, zaczepiając ją o kotce na długości około 30 cm po każdej stronie.
2    Przesuń pobijakiem lub młotkiem wzdłuż ściany, tak aby kolce wbiły się głęboko w spód wykładziny.

Napinanie wykładziny dywanowej o podłożu jutowym

Najpierw zaczep róg dywanu na listwach znajdujących się w kącie, na długości około 30 cm z każdej strony. Następnie naciągnij dywan w kierunku do sąsiedniego narożnika, posługując się urządzeniem do napinania, i zahacz go na kolcach. Następnie umocuj wykładzinę na całej długości ściany między dwoma narożnikami. Naciągnij wykładzinę wzdłuż drugiej ściany przy pierwszym narożniku i zamocuj jej róg w narożniku, znajdującym się po przekątnej do drugiego narożnika.
Wreszcie naciągnij i wygładź dywan przesuwając się od pierwszego narożnika do czwartego. Zaczep róg wykładziny na kolcach, po czym dociśnij do listwy wzdłuż dwóch pozostałych ścian.
Jeśli przybijasz wykładzinę gwoździami, po naciągnięciu dywanu zawiń krawędzie i przebij gwoździe przez podwójną grubość wykładziny, w odstępach około 15 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *