Układanie podłoża
Dobre podłoże poprawi właściwości izolujące dywanu i zwiększy jego żywotność. Najbardziej typowymi materiałami podkładowymi są guma i wojłok. Metody ich mocowania są różne, ze względu na różnicę w konsystencji, a także ze względu na typ podłogi.
W większości przypadków najlepiej jest przynieść wykładzinę do pokoju przed położeniem podłoża.
W ten sposób nie dopuścimy do przemieszczeń podłoża podczas przeciągania po nim wykładziny. Dywan zwijamy, by nam nie zawadzał.
Jeśli układasz dywan na płytkach termostatycznych lub jeśli wykładzina jest podklejona gąbką, musisz użyć wojłoku zamiast gumy czy tworzywa.
Mocowanie podłoża z gumy
1 Ułóż wykładzinę gumowaną stroną do dołu. Przytnij ją „na oko” i zacznij mocowanie od kąta pomieszczenia, kładąc na wpół zrolowany dywan w drugim jego końcu. Wepchnij gumę pod listewkę z gwoździami, układając gumę wzdłuż ściany do podłogi drewnianej przybij nierdzewnymi gwoździkami.
2 Zwiń drugą połówkę dywanu, po czym rozwiń resztę wykładziny podkładowej i umocuj przy przeciwległej ścianie. Jeśli zachodzi konieczność połączenia dwóch kawałków warstwy podkładowej, załóż jeden na drugi i przetnij obie warstwy, a następnie przymocuj krawędzie klejem, zszywkami lub gwoździami.
Mocowanie podkładu z papieru filcowego
1 Połącz kawałki papieru mocną taśmą klejącą. Następnie umocuj je na podłodze. Do drewna przypina się papier zszywkami lub pinezkami, umieszczanymi w odstępach 30 cm.
2 Podłogę betonową posmaruj klejem. Krawędź warstwy podkładowej powinna się znajdować w odległości 5 cm od listwy przypodłogowej, by można było tam przykleić taśmę dwustronnie klejącą mocującą krawędzie dywanu.