Układanie chodnika na schodach prostych

Układanie chodnika na schodach prostych

Po zamocowaniu podkładu możesz przystąpić do układania wykładziny dywanowej. Wykładzina musi ściśle przylegać do stopni, w przeciwnym razie schody staną się niebezpieczne. Wykładzinę mocujemy na listwach lub przybijamy gwoździami; decyzję o wyborze metody należy podjąć przed położeniem podkładu.

Jeśli podkład został przybity, dywan trzeba przymocować w taki sam sposób. Jeśli użyłeś zwykłych listew z zaczepami, dywan wpycha się w szczelinę między listwami. Pochylone kolce nie pozwolą na przemieszczenie się wykładziny. Jeśli użyłeś listew profilowanych, wykładzinę należy wepchnąć między dwa rzędy kolców. Jeśli chcesz pokryć wykładziną całą szerokość schodów, listwy powinny się znajdować w odległości 1,9 cm od krawędzi zewnętrznej, by umożliwić podwinięcie i przybicie materiału. Na ogół nie poleca się dywanów o podłożu z pianki do wykładania schodów, niemniej niektóre z nich mogą się okazać wystarczająco trwałe. Można je zamocować na specjalnych listwach zaciskowych pozbawionych kolców, pewniej jednak będzie je przybić.

Jeśli chcesz także położyć wykładzinę na antresoli, musisz ją wymierzyć i dopasować tak, jak przy układaniu wykładziny w innych pomieszczeniach. Jeśli antresola ma jeden bok otwarty, należy wykładzinę podwinąć i przymocować gwoździkami.

Używanie listew z zaczepami

1 Ułóż wykładzinę lak, by włosie układało się w dół schodów, wyrówna] krawędzie, by pokrywały się z wytyczonymi liniami prowadzącymi. Wepchnij silnym ruchem róg wykładziny między kolce listew. Powtórz to samo z drugim rogiem.
2 Mocno naciągnij wykładzinę na stopień i w dół po wsporniku. Wepchnij ją między kolce listew, stukając młotkiem w wąskie drewienko lub w szerokie dłuto. Dywan jest już zabezpieczony przed przemieszczaniem.
3 Powtarzaj to samo naciągając dywan na kolejne stopnie i wpychając go między zęby listew. Cały czas sprawdzaj, czy dywan równo się układa. Poszczególne rzędy rum powinny biec równolegle z krawędziami stopni, zaś nie osłonięte odcinki schodów powinny być równej długości.
4 Na ostatnim wsporniku podwiń około 7,5-10 cm wykładziny i przybij ją do dolnej części deski. Zacznij wbijać gwoździe na środku i rozmieszczaj je co 7 cm. Dzięki temu zapasowi będziesz mógł przesunąć całą wykładzinę do góry, gdyby groziło jej przetarcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *