Chodniki i maty
Przykrycie podłogi chodnikami lub matami jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Można też położyć je na jednobarwnej wykładzinie dywanowej, by przełamać monotonię.
Chodniki
Bieżniki folklorystyczne są najczęściej bawełniane lub wełniane. Chodniczki pochodzące z Indii, Ameryki, Afryki i Europy mają najczęściej fakturę gobelinową. Ich ceny uzależnione są od rodzaju włóczki i od stopnia skomplikowania wzoru. Bieżniki bawełniane położone na jasnym dywanie często „puszczają farbę”, dobrze jest więc podszyć je innym materiałem lub papierem i czyścić w pralni chemicznej.
Greckie chodniczki „flokati” wyrabiane z włóczki wełnianej mają wspaniale, długie runo. Można je prać w pralce.
Maty
Plecionkę z sitowia można nabyć w kwadratowych kawałkach szerokości 30 cm; można je zszywać w większą całość. Istnieje bardzo wiele wzorów, można je kłaść bezpośrednio na posadzkę drewnianą czy betonową, łatwo je zwinąć w razie przeprowadzki. Jedyną wadą jest to, że zbiera się pod nimi kurz, który trzeba regularnie wymiatać. Można je delikatnie szczotkować namoczywszy w detergencie nie zawierającym mydła.
Mata z włókna kokosowego jest bardzo szorstka i najczęściej używa się jej jako wycieraczki przed drzwiami. Produkuje się je w kilku wielkościach, z myślą o miejscach o dużym przepływie ludzi. Istnieje również trochę delikatniejsza wersja plecionki z włókna kokosowego, dostępna w wielu barwach, grubościach, fakturach i splotach – od prostej plecionki po boucle z podklejoną warstwą zapobiegającą ślizganiu. Plecionka z trzciny przypomina nieco plecionkę z sitowia, od której jest sztywniejsza. Jest tania i trwała, ale niestety zbiera kurz. Maty z włókna sizalowego są sztywne, o naturalnie białej barwie. Nadają się doskonale do korytarzy i przedsionków.
Maty z włókien plastykowych znajdują zastosowanie w łazienkach i kuchniach. Są tanie, łatwo zmywalne, produkowane w żywych kolorach.
PODKŁAD
Tradycyjne podłoże wojłokowe zostało wyparte przez gumowane płótno jutowe, mimo że wojłok lepiej pochłania pyl z posadzki. Gumowana tkanina jutowa lub gumowany papier to najlepszy rodzaj podłoża dla większości dywanów, niezastąpione na schodach. Podkład z gumy piankowej nadaje się wyłącznie do mato uczęszczanych pomieszczeń. Powinien być od spodu podklejony warstwą papieru filcowego, zabezpieczającego podłoże przed przyklejaniem się gumy. Inne materiały wykorzystywane jako podkład pod wykładzinę dywanową to grube włókno jutowe, wodoodporny polichlorek winylu czy substytut wojłoku.