Dobieranie wykładziny odpowiedniej do pomieszczenia

Dobieranie wykładziny odpowiedniej do pomieszczenia

Przed dokonaniem wyboru ważne jest zastanowienie się, jaką funkcję będzie pełniła wykładzina w danym pomieszczeniu i w jakim stopniu będzie narażona na zachlapanie, zadrapanie, zacieki czy częste stąpanie. Pierwszą sprawą jest wybór typu wykładziny – czy będzie to dywan, winyl czy mata; drugą – jakość. Oczywiście pewną rolę odegra tu także cena, niemniej nie należy czynić pozornych oszczędności przy zakupie i lepiej wybrać wykładzinę najtrwalszą. Tak więc, kiedy wybrałeś już typ wykładziny, musisz kupić ją w najlepszym gatunku, na jaki cię w danej chwili stać; dzięki temu będzie ci dłużej służyć.

W kuchniach można zastosować wykładzinę dywanową o krótkim runie, nylonową lub syntetyczną, ewentualnie płytki dywanowe. Najodpowiedniejsza jest jednak wykładzina w arkuszach, którą można później przysłonić chodniczkami. Do łazienek najlepiej nadaje się wodoodporna wykładzina winylowa w arkuszach.

Z wykładzin dywanowych w łazienkach można układać jedynie dywany poliesterowe i to tylko te z wodoodpornym spodem.

Dywan o twardym i wytrzymałym splocie jest odpowiedni do salonu; tam, gdzie zbyt duża powierzchnia jednej barwy sprawia wrażenie monotonii, możesz ją przykryć dywanikami lub chodniczkami. Lekka, tania wykładzina dywanowa doskonale nadaje się do sypialni, zwłaszcza dziecięcych. Jeśli wydają się nieprzyjemne w dotyku, można je przysłonić bieżnikami. W korytarzach wykładzina musi być bardzo wytrzymała, ze względu na wzmożone stąpanie, szczególnie polecana jest wykładzina z tworzyw sztucznych w arkuszach, zwłaszcza gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Maty i bieżniki są tanią ozdobą będącą w stanie ożywić podłogę wyklejoną arkuszami wykładziny z tworzyw, płytkami dywanowymi czy gładkim dywanem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *