Przygotowanie podłoża pod wykładzinę
Wykładzinę kładziemy na podłoże gładkie, suche, czyste i solidne. Wszelkie prace wykończeniowe na tym etapie uchronią cię przed koniecznością późniejszego zrywania wykładziny. Przygotowanie podłogi drewnianej opisaliśmy na s. 100-101. Podłoże cementowe i betonowe można przykryć dodatkową warstwą innego materiału, muszą być suche i gładkie. Tam, gdzie to konieczne, zatuszuj drobne ubytki, jeśli jednak podłoga jest bardzo nierówna, wygładź ją nanosząc zaprawę cementową. Cement rozprowadza się wodą aż do uzyskania konsystencji śmietany, a następnie wylewa na podłogę.
Problem wilgoci
Jeśli nie wykryjesz i nie zlikwidujesz ogniska zbierania się wilgoci, wkrótce dostanie się ona pod cały świeżo położony dywan. Jeśli zauważyłeś podejrzane wybrzuszenia lub jeśli wydaje ci się, że pomieszczenie może być zawilgocone, przeprowadź doświadczenie pozwalające ci stwierdzić, czy wilgoć dostaje się od spodu, czy skrapla od zewnątrz. Jeśli wilgoć przedostaje się od spodu, musisz zlikwidować tego przyczynę. Zanim zabezpieczysz zagrożony fragment, upewnij się, czy podłoga jest czysta i nie zakurzona. Powlekając podłogę warstwą specjalnego tworzywa zamaluj także pasek przylegającej ściany.
Badanie zawilgocenia. Naklej kawałek folii polietylenowej na podejrzany fragment podłogi. Jeśli na spodniej stronie pojawią się kropelki rosy, masz do czynienia z zawilgoceniem.
Zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.