Typy drzwi
Na zewnątrz w starszych domach najlepiej prezentują się mocne drzwi płycinowe z twardego drewna, w nowoczesnym budownictwie doskonale spisują się przeszklone drzwi aluminiowe. W środku często spotyka się drzwi gładkie. W blokach i wieżowcach często wymagane jest instalowanie drzwi przeciwpożarowych, zazwyczaj gładkich, pokrytych obustronnie płytami z niepalnego materiału. Między pomieszczeniami mieszkania często stosuje się drzwi składane lub rozsuwane.
Drzwi aluminiowe
Zawiasowe drzwi aluminiowe można kupić w gotowej postaci. Najczęściej mają one dwie szyby z matowego szkła.
Drzwi płycinowe
Występują w licznych odmianach i stylach.
Drzwi zewnętrzne powinny być mocne i bezpieczne, najlepiej więc wybrać drzwi o ramie z twardego drewna i zabezpieczyć je środkiem konserwującym.
Jeśli drzwi są przeszklone, w większe otwory wstaw szyby ze szklą zbrojonego. Drzwi wewnętrzne mogą mieć ramę z miękkiego drewna, np. sosnowego lub świerkowego.
Drzwi żaluzjowe i „stajenne”
Drzwi tego typu produkowane są w różnych wielkościach i nadają się szczególnie do szaf ściennych. Drzwi „stajenne” są przecięte wszerz na dwie części. Część górną można otwierać niezależnie od dolnej, zapewniając dopływ światła i świeżego powietrza.
Drzwi rozsuwane i składane
Każde drzwi można za pomocą rolek i szyn przerobić na drzwi rozsuwane. Drzwi składające się na pół to drzwi zawiasowe, po otwarciu jednak wystaje jedynie połowa szerokości skrzydła. Elastyczne części „harmonijki ” zakładają się jedne na drugie po otwarciu drzwi.
Drzwi gładkie
Drzwi gładkie są lżejsze od drzwi Rycinowych, ich cena może się znacznie wahać w zależności od materiałów użytych do budowy ramy i oklein zewnętrznych.
Płyty pilśniowe nadają się wyłącznie do wnętrz, sklejka jest uniwersalna. Niektóre drzwi mają rzeźbioną powierzchnię, nadającą im wygląd drzwi płycinowych. Inne mają otwór na wprawienie szyby. W drzwiach przeciwpożarowych okleina wykonana jest z materiału niepalnego.