Wykładziny winylowe – narzędzia

Najnowocześniejsze wykładziny winylowe sprzedawane są w rulonach o szerokości do 4 m i praktycznie nieograniczonej długości. Oznacza to możliwość uniknięcia w większości pomieszczeń nieładnych złączeń między arkuszami. Większość wykładzin winylowych jest wzorzysta, jeśli nawet zdarzy się konieczność sztukowania długości, złącza będą prawie niewidoczne.

Narzędzia i sprzęt
Do układania rulonowej wykładziny winylowej potrzebne będą jedynie narzędzia do mierzenia, cięcia i klejenia oraz długopis. Dobrze byłoby także mieć pod ręką deskę do przycinania i gruby papier do szablonów. Pamiętaj o czyszczeniu narzędzi po użyciu i o tym, że rolki wykładziny należy przechowywać w pozycji leżącej. Nigdy nie stawiaj rulonów pionowo, gdyż winyl może wykrzywić się i popękać.

Narzędzia pomiarowe
Stalowa linijka o długości I m przydaje się zarówno do mierzenia, jak i do cięcia prostych linii.

Narzędzia do przycinania
Potrzebny ci będzie nóż z okrągłymi ostrzami do przycinania ,,na oko” oraz zestaw mocnych ostrzy prostych do precyzyjnego cięcia. Do przycinania wykładziny mogą się także przydać duże nożyce o nieząbkowanych ostrzach. Warto mieć także szeroką szpachelkę do wpychania wykładziny w trudno dostępne miejsca.

Materiały klejące
Potrzebny ci będzie klej do wykładzin winylowych lub taśma dwustronnie klejąca do przyklejania krawędzi na progu i wzdłuż łączeń. Używaj tylko takiej taśmy, jaką zaleca producent, inne mogą zniszczyć tworzywo. Czasem do kleju dołączona jest plastykowa szpachelka, lepiej jest jednak korzystać z trwalszych, metalowych, specjalnie dostosowanych do klejenia wykładzin.
Dodatkowe wyposażenie
Listwa do złączy przydaje się do estetycznego wykończenia progów.

Przygotowanie podłogi i wykładziny

Wynieś z pokoju wszystkie ruchome sprzęty i zdejmij drzwi. Jeśli chcesz położyć wykładzinę w nowej łazience, najpierw połóż wykładzinę, a dopiero potem zamontuj wyposażenie. Dokręć wszystkie obluzowane deski podłogowe i wycyklinuj nierówne powierzchnie. Jeśli na podłodze widać ślady płynu konserwującego lub czuć zapach płynu przeciw kornikom, zakryj ją folią i połóż warstwę impregnowanej płyty pilśniowej.
Wykładzina winylowa stanie się bardziej podatna i miękka, jeśli pozwolimy jej zaaklimatyzować się w nowym pomieszczeniu. Połóż luźno zwinięty rulon na boku, deseniem na zewnątrz, i zostaw w pokoju na 24 godziny. Jeśli na dworze jest zimno, ogrzej pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *