Układanie podłoża na schodach

Układanie podłoża na schodach

Istnieją dwa sposoby mocowania wykładziny dywanowej na schodach: na listwy i na gwoździe. Ułożenie podkładu jest dla każdej z metod inne. Jeśli chcemy wykładzinę przybić do schodów, tak samo trzeba będzie postąpić z podłożem.

Jeśli chcesz użyć profilowanych listew z kolcami, musisz układać kawałki podłoża na stopniu tak,
by zachodziły do połowy kolejnego wspornika, po czym przybijać je gwoździkami. Profilowane listwy z kolcami mocuje się na materiale podkładowym.

Zwykłe listwy należy przybijać po dwie w kącie każdego stopnia i wspornika, kierując kolce w stronę kąta. Podkład sięga wówczas do krawędzi listew, zaś w szczelinę między nimi wpycha się później dywan.

Niezależnie od wybranej metody, należy zawsze wytyczyć linie prowadzące dla podkładu i wykładziny. Jeśli wykładzina ma zakrywać całą szerokość schodów, należy umieścić listwy w odległości 1,9 cm od poręczy i 6 mm od ściany.

Wytyczanie linii prowadzących

1. Na pierwszym stopniu zaznacz ołówkiem miejsce, w którym wypadnie krawędź chodnika, uważając przy tym, by odsłonięty fragment schodów był po obu stronach równej długości. Następnie zaznacz po wewnętrznej stronie drugą równoległą linię u odległości 1,9 cm od poprzedniej. Będzie to linia prowadząca dla podłoża. Powtórz tę samą procedurę na najniższym stopniu.
2. Do ostatniego stopnia przymocuj dwa kawałki sznurka w miejscu linii prowadzącej dla podłoża, naciągnij je mocno i przytwierdź w analogicznych punktach stopnia najniższego. Następnie zaznacz ołówkiem na każdym stopniu i wsporniku linie prowadzące. Powtórz te czynności wytyczając linie dla wykładziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *